Blog

E-Ticaret Kargo
Uluslararası Kargo

ETSY E-Ticaret Kargo

admin avatar
27/01/2021

2021 yılı itibari ile oldukça gelişen ve gelişmeye devam edeceği kesin olan e-ticaret platformları varlığını ve sektördeki yerini oldukça kanıtlamış durumda. Onlarca hatta yüzlerce e-ticaret platformu mevcut hepsi de içerisinde binlerce kategoriden milyonlarca çeşit ürün barındırıyor ve tabii ki buna göre de bir talep mevcut. Yüzlerce e-ticaret platformundan alışveriş yapabilir hatta satış yapabilirsiniz. Fakat ETSY platformunda satış yapmanın bir ayrıcalığı vardır. Bunun sebebi ise ETSY’ de el işi ürünler, el yapımı ürünler, eski (retro, vintage) ya da sanat niteliği taşıyan malzemeler satılmaktadır. Uluslararası nitelikte olan bir pazaryeri olma özelliği taşıyan ETSY günümüzde oldukça popülerdir. Eski ürünler ve el sanatları ürünleri satmanın en pratik yolu olan ETSY platformunda satmak için önce bir satıcı hesabı açmanız ve bu hesabı bazı kurallar dahilinde yönetmeniz gerekiyor. ETSY’ de satış için neler yapmak gerekir? ETSY satışı için satış mağazası nasıl kullanılır? ETSY satış mağazası nasıl açılır?

ETSY’ de Satılabilecek veya Satılamayacak Ürünler

ETSY kendi bünyesinde satış yapan satıcıları oldukça sıkı denetleyen bir platformdur. Bunun için satabileceğiniz ya da satamayacağınız ürünler kesin bir çizgi ile bellidir. ETSY bünyesinde satabileceğiniz ürünlere örnek vermek gerekirse; el yapımı çanta, toka, el yapımı kıyafet, bahçe veya ev dekor ürünleri, dekorasyon amaçlı süsler veya parti malzemeleri olarak sıralayabiliriz. El yapımı bu ürünler haricinde ise üretiminden 20 yıldan fazla süre geçmiş tarihi ürünler (vintage) satabilirsiniz. ETSY bünyesinde satamayacağınız ürünler ise; el üretimi veya antika niteliğinde olmayan hiçbir ürünü satamazsınız. Ayrıca el yapımı, el işi veya antika sınıfında olup da sizin üretiminiz olmayan hiçbir ürünün satışını da ETSY platformunda yapamazsınız. Bu ETSY satış politikalarına aykırı bir durum olarak değerlendirilir. Eğer satışını yaptığınız el yapımı veya antika ürünleri başkası yapıyor ve siz satışını yapıyorsanız bu platforma üye olurken üretimini yapan kişiyi de ortağınız olarak göstermeniz gerekmektedir. Eğer bu duruma aykırı bir faaliyet söz konusu ise ETSY ürünü satıştan kaldırabilir hatta mağazanızı bile kapatabilir.

ETSY’ de Nasıl Mağaza Açılır?

ETSY bünyesinde satış yapmak oldukça kolaydır ve bilinenin aksine çok ileri derecede yabancı dil bilmenize de gerek yoktur. ETSY platformuna üye olarak mağazanızı açmak için ilk adımı atmış olursunuz. Dünya’nın birçok ülkesi arasında alım satım işlemlerinde aracı olan ETSY platformunda satış yapmak için mağazanızı oluştururken ilk olarak bölge, dil ve para birimi seçimi yapmanız gerekmektedir. Böylelikle ürünleriniz listelerde daha ulaşılabilir ve sürdürülebilir bir listeleme halini alacaktır. Bununla birlikte hedef müşteri kitlenizin potansiyelini tam anlamda kullanabilmiş olacaksınız. Mağazanızın konumunu ve para birimini belirledikten sonra ikinci ve belki de en önemli adım olan mağaza isminizi belirlemelisiniz. Mağaza isminizi belirlerken “butik, dükkan, mağaza” gibi kelimeler kullanabilirsiniz. Fakat mağaza isminiz benzersiz, akılda kalıcı, satışını yaptığınız ürünleri tanımlayıcı ve daha önce hiç kullanılmamış bir isim olmalıdır. Mağaza isminizi belirledikten bir süre sonra bu isim ETSY tarafından onaylanır ve ürünlerinizi listelemeye başlayabilirsiniz. Satışını yapmak istediğiniz ürünlerin fotoğraflarını mağazanıza yükleyin. Satışını yapacağınız her bir ürün için ayrıntılı, tanıtıcı ve ilgi çekici açıklamalar yazın. Bu konuda gerekirse profesyonel içerik desteği alın. Çünkü ETSY platformunda öne çıkmak için ürün açıklamaları oldukça önemlidir. Ürün açıklamaları alışveriş yapanların dikkatini çekmek ve sunulan ürünlerin özelliklerini göstermek için en önemli fırsattır. Ürün açıklamalarında aynı zamanda ürünün boyutları, ürünün üretiminde kullanılan malzemeler ve diğer dikkat çekici özellikler ayrıntılarıyla anlatılmalıdır. ETSY satışını yapmak istediğiniz her ürünü listelemek için 20 sent ücret almaktadır. Bu ücret 4 ay için geçerlidir satmak istediğiniz ürün 4 ay içerisinde satılmazsa 4. ayın sonunda tekrar 20 sent ödeyip ürünü tekrar listeleyebilirsiniz. Ayrıca sattığınız ürün başına da belli bir oranda komisyon sistemi ile çalışır.

ETSY Satışlarında Kargo İşlemleri

Etsy’de satış yapmak için Etsy’de oluşturulan bazı kargo firmaları adına gönderi etiketleri için kargo etiketi ücreti alınır. Bu ücretler, her paketin menşei ve varış noktasına bağlıdır. Fiyatları ve gönderim politikalarını belirlerken nakliye ücretlerinin göz önünde bulundurulması önemlidir. Ödeme ve gönderim politikaları belirlenirken şunlar göz önünde bulundurulmalıdır; kabul edilen ödeme formları, nakliye süreleri ve maliyetleri, iade ödemeleri ve ürün değişim politikaları, uluslararası alımlar için gümrük ücretleri. Tabi ki her ticaret veya alışverişte olduğu gibi e-ticaret sektörü içerisinde de kargo süreci oldukça önemlidir. İnterCo Yurtiçi ve Yurtdışı Kargo güvencesi ile ETSY kargolarınızı hızlı, güvenli ve uygun şekilde sağlayabilirsiniz. ETSY platformundaki satış ve nakliye işlemleriniz için İnterCo kalitesini yaşamak için bize danışabilirsiniz. InterCo Uluslararası Kargo, 2003’de başladığı şehir içi ve uluslararası kargo faaliyetlerine; depolama, gümrükleme, paketleme, endüstriyel kargo, evcil hayvan nakli hizmetlerini de ekleyerek Türkiye’nin kargo hizmetleri alanında en büyük firmalarından biri olmuştur. Özmal araçları, kişiye özel kargolama çözümleri, profesyonel ekipleri ve kaliteli paketleme materyalleriyle hizmet veren InterCo müşterilerine kaliteli hizmet vermenin yanında, sektörü de değiştirmeye gayret etmektedir. Interco; uluslararası alanda ekspres taşımalar üzerine faaliyet göstermektedir. Uçak kargo, karayolu ekspres kargo, ekonomik hava kargo, paketleme hizmeti, dağıtım ağı ve tedarik zinciri, depolama alanlarında faaliyet gösteren InterCo Uluslararası Kargo, müşterilerinin taleplerine alternatif üretmektedir. InterCo e-ticaret destek hizmetlerinden ihracatçı desteğine, çalışma gerçekleştirdiği tüm alanlarda müşteri memnuniyeti ve büyümesi amacıyla hareket etmektedir.


Neden İnterCo?

Her geçen gün büyüyen dış ticaret pazarında yurtdışına kargo gönderiminde alternatif seçenekler sunan InterCo Uluslararası Kargo, profesyonel müşteri temsilcileri, yenilenen dijital alt yapısı ve faydalı çözümleri ile 2021 yılında da yatırımlarına ve iş geliştirmesine devam etmekte. Sektör lideri ve öncüsü olma amacıyla “müşteri memnuniyeti” odaklı hizmeti ile e-ticaret gönderilerinizi İnterCo Uluslararası Kargo güvencesi ile gönderebilirsiniz.

En doğru hizmet bilgisini tüm detayları ile öğrenmek için bize 0850 520 0 868 nolu telefon numarasından veya bilgi@interco.com.tr mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Hızlı Teklif Alın

Ürünlerinizi dünyanın her yerine göndermek için bir fiyat almak için hızlı teklif aracımızı kullanın

Etiketler

Basında Biz

Hizmet Bölgelerimiz

Interco
Interco
Interco
Interco
Interco
Interco
Interco
Interco